Tork Konvertörü Fiyatları

Tork Konvertörü Fiyatları

Tork Konvertörü Fiyatları

Tork konvertörü fiyatları marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Çıkma yani ikinci el diye tabir edilen tork konvertörü satın almadan önce mutlaka otomatik şanzıman tamir servisine kontrol ettirilmesi elzem derecede önem taşımaktadır. Alınacak olan tork konvertörünün sizin aracınıza uyumluluk durumu ve herhangi bir arıza olup olmadığı tespit edildikten sonra montaj işlemi yapılmalıdır. Günümüz şartlarında otomatik şanzımanlı bir aracın tork konvertörü değişimi yapılabilmesi için şanzıman ana gövdesi sökümü yapılmalı ve araçtan tamamen sökülmelidir. Otomatik şanzıman sökülme (otomatik şanzıman indirme) işlemi otomatik şanzıman ile birlikte bir çok parçanın daha sökülmesi ile gerçekleşmektedir. Bilinçsiz ya da acemi ustalarca yapılacak bu işlemlerin sonunda bazı parça ve elemanların hatta kabloların yanlış yüklenmesi sonucunda daha farklı hata ve arızalara sebep olunacağı unutulmamalıdır. 

Otomatik şanzımanlar bilinen manuel şanzımanlar kadar basit bir düzeneğe şahip değillerdir. Çalışma prensipleri gereği kendilerine ait soğutma sistemleri, yağlı beyin sistemleri, elektronik kontrol beyin sistemleri, adaptasyon elemanları ve daha bir çok parçalar ile bir arada düzenli ve çok nizami bir şekilde uyumlu olarak monte edilmelidir.

Eski ve yeni tip şanzımanlar arasında en büyük fark gelişen teknoloji ile birlikte daha çok elektronik parça ve kontrol düzeneği ile elektronik kontrol modülleri kullanılması ile birbirinden ayrılmaktadır. 

Çalışma mantığı olarak bütün otomatik şanzımanlar aynı düzende çalışsa da kendini sürekli yenileyen araç üreticileri her yeni çıkardıkları otomatik şanzıman tipinde yeni mühendislik çözümleri oluşturarak bir önceki otomatik şanzımanda karşılaşılan veya iyileştirilmesi gereken durumların üstesinden gelmeye odaklanmışlkardır. Bugün eski modellere kıyasla çok daha sessiz ve titreşimsiz vites geçişlerine sahip ful elektronik kontrol modüllü otomatik şanzımanlar üretilmektedir.

Bu yeni nesil şanzımanların en büyük kolaylığı tamir servislerinin arızaları dijital araç arıza tespit cihazları ile bilgisayardan görebilmeleridir. Çok eskiden tam mekanik şanzımanlarda bilinçsiz ustalar tarafından yaşanılan deneme yanılma yöntemi artık tarih olmuştur.

Yukarıdaki konuda anlatıldığı gibi otomatik şanzıman ve tork konvertörü sorunları ile söküm ve takım işlemleri gerçekten çok önemlidir. Özellikle aileniz ile birlikte aracınızla güvenli bir yolculuk için, aracınızı mutlaka uzman ustalara teslim edin.

Tanju Usta / 36 yıldır sadece otomatik şanzıman tamiri ile konusunda Türkiye'de tek uzmandır.