Yarı Otomatik Şanzıman Nedir? Arıza Sebepleri Nelerdir?

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir? Arıza Sebepleri Nelerdir?

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir? Arıza Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle belirtmek isteriz ki Sancak Oto - Tanju Usta yarı otomatik şanzıman tamiri YAPMAMAKTADIR.

Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup yarı otomatik şanzımanlar ve sorunları hakkında kullanıcıya fayda sağlamak amaçlı yazılmıştır.

Yarı otomatik şanzımanlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Yarı otomatik şanzımanlar ilk çıktığı andan itibaren oldukça ses getirmiştir. Ancak bu ses kalite ve performans olsa iyi, tam tersine arızalar ve şikayetleri üzerine oldu. O günden bu güne bir çok iyileştirmeden geçen yarı otomatik şanzımanlar artık daha az sorun çıkartmaktadırlar. Yarı otomatik şanzıman arızaları nelerdir? Tamiri mümkün mü? Kim tamir edecek? Servis ücretleri nedir? Sorun Tekrar Eder mi? gibi sorulara yanıt arayalım.

Yarı Otomatik Şanzıman arızaları her ne kadar en aza düşürüldü dense de bazı kullanıcı yorumları tam tersini göstermekte. Hatta kimine göre yarı otomatik bir araç almak tam anlamıyla bir kumardan ibaret. Peki herkes te bu sorun var mı? Bazı kullanıcı yorumları da aynen şu şekilde aracım 130 bin km geldi şu ana kadar hiç yarı otomatik şanzıman arızası yaşamadım. :))

Nedir bu yarı otomatik şanzıman ve arıza belirtileri nelerdir?

Aslında yarı otomatik şanzıman bilinen manuel şanzımanın modifiye edilmiş halidir. Mekatronik olarak adlandırılan bu şanzıman tipinde bir kontrol merkezi (Beyin) ve seçici gibi bi kaç modülün bir araya gelmesinden oluşur. Genel arıza şekli elektronik olsa da asıl arızanın kaynağı genelde mekaniktir ve elektronik ünitenin verilerini yanlış değerlendirmesi sonucunda bozulması ile noktalanır. Yani ilk sebep olarak baskı balatanın bitmeye başlaması ile genel sorunlar ufak ufak kendini hissettirmeye başlar. Nedir bu ufak ufak görünmeye başlayan sorunlar peki?

 

Aracı şanzıman arızası var mı diye bariz olarak anlamak için düz yoldan ziyade yokuşa sürdüğünüzde kaçırma, zıplama, çekişte zorluk, ötme sesleri, titreme, sarsılma, balata kokusu, vites geçmeme, kafa kaldırma.... gibi belirgin hareketler yapıyorsa, sürpriz! Şanzıman arızalanma sinyalleri veriyor.

Bu durumun çözümü ise özellikle yetkili servislerde oldukça maliyetli. Tamiri mümkün değil değişim şart. 

İşte bu durumda alternatif ihtimaller arayışına giren Yarı otomatik şanzıman kullanıcısı sağlam usta bulmak konusunda da büyük sorunlar yaşıyor.

Her ne kadar tam otomatik olarak bilinen şanzımandan farklı olarak manuel olsa da karakteristik olarak otomatik şanzıman kullanım imkanını manuel şanzımanda sunmayı amaçlamaktadır. 

-Vitese geçmeme

-Viteste takılı kalma

-Boşa atma

-Çekiş kaybı

-Silkeleme

-Sesli ve gürültülü vites geçişleri bilinen belirtilerin bazılarıdır.

Manuel şanzımanlarla otomatik şanzımanlar arasında hem mekanik açıdan hem de sistem olarak çok büyük farklar vardır. Ancak üretim maliyetleri açısından üretici firmalar tarafından tercih sebebi olmaktadır. Manuel şanzıman bakımı otomatik şanzıman bakımı kadar ağır olmamakla birlikte bilinen manuel şanzımana ilave edilen mekatronik seçici robotların ve ilaveten hidrolik sistemli bir kolun sizin bastığınız debriyaj işlevini elektronik kontrolörler ile tamamlaması sonucu otomatik şanzıman kullanmakla arasında vites geçişleri haricinde hiç bir fark bırakmamaktadır.

Bakım olarak baskı balata değişimi ile mekatronik robot ve hidrolik sıvıarın peryodik bakımlarının zamanında yapılması yeterli. Normak manuel şanzıanlardakinden kullanıma bağlı olarak daha kısa sürede baskı balatanın değişme zamanı geldiği de aşikar. Bu kriterler göz önünde bulundurularak hem aracı kullanırken, hem de periyodik bakımları kaçırmadan zamanında yapılmasına özen gösterildiğinde kronik sorunların tekrarının artık olsa da nadiren karşımıza çıkacağı bilinmektedir.

Bu durumda markaların değişik isimler vererek kullanıma sunduğu yarı otomatik şanzıman tiplerinin Otomatik ve Manuel arası olduğu, ve kullanım açısından da çok hassas olduğu kabul edilirse ve buna göre kullanılırsa hiç birinde sorun yaşanmayacağı şüphesizdir.

Yarı Otomatik Şanzımanlı bir araç nasıl kullanılmalı?

Özellikle kalkışlarda ani gazlardan kaçınılmalı, patenaj diye tabir edilen durumlardan uzak durulmalıdır. Baskı balatanın baş düşmanı ani ve aşırı yüklenmelerdir.

Dik rampalarda araç zorlandıkça gaza basıp daha da zorlanmamalı deyim yerindeyse, akışına ve aracın kendini toparlamasına izin verilecek şekilde sürüşe devam edilmelidir.

Özellikle manuel seçici konumuda iken vites geçiş aralıkları iyi hesaplanmalı, yüksek devirlerde vites küçültüp büyültmekten kaçınılmalıdır. Aynı anda 2 -3 vites aralığı küçültülmemeli ve büyültülmemelidir. Unutulmamalıdır ki burada debriyaj işlemini sizin yerinize elektronik bir kontrol ünitesi yapmaktadır. Bu ünitenin ilk özelliği ise halk arasında Yarım Debriyajcdenilen aracın manevrasal durumlarında daha stabil kontrolünü sağlayan baskı şeklini dijital verilere göre işleyerek sağlıyor olmasıdır. 

Yarı otomatik şanzıman programlama esnasında debriyaj balatası ile adaptasyon işlemi yapılır. Bu işlem sırasında araç üzerindeki sensörlerin debriyaj balatasının kalınlığını ölçmesi ve bunu şanzıman beynine kayıtlaması sağlanmaktadır. Amacı size kalkış ve manevra aşamalarında mikrometrik ölçümler ile araca uygulanan gaz değeri ve yolun yokuş - düzlük durumuna göre belirlenen değerleri işleyerek yarım baskı ve tam baskı arasında çok ince baskılar uygulanması ile size stop etmeden stabil bir sürüş imkanı sağlamaktır. 

Baskı balatanın azalması ile hafızadaki bu değerler, aslında düşmüş olan gerçek değerlerle fark oluşturacağı için sistem doğru çalışmayacak, balata yanması ve sıyırması gibi sorunlar ile arızaların başlamasına sebep olacaktır. 

Bu bilinçle yarı otomatik şanzımana sahip aracınızı daha sakin ve dikkatli kullanmalı, periyodik bakımlarını ise asla geciktirmemeli ve aksatmamalısınız.