Volkswagen Passat DSG Şanzıman Arızası

Volkswagen Passat DSG Şanzıman Arızası

Volkswagen Passat DSG Şanzıman Arızası

Volkswagen grubunda kullanılan ve Direct Shift Gearbox açılımının kısaltması olarak adlandırılan bu şanzıman tipinin türkçe karşılığı olarak çift kavramalı şanzıman olarak bilinmektedir.

DSG şanzımanların asıl amacı otomatik ve manuel şanzımanlar ile fakı ise manuel şanzımandaki vites geçişleri arasındaki boşluk ve güç kaybını düşürmek ve otomatik şanzımanın konforunu yakıt tasarrufu sağlayarak sunmaktır. Ancak bu sistem mantıkta çok iyi görünse de yanında bir çok sorunu da birlikte getirmektedir. 

DSG konforu ve yakıt - performans verileri çok iyi olmasına karşın arızalanma ihtimalleri kullanıcıya doğru oranla çok yüksek olan bu şanzıman tipi tercih eden sürücülerin uzun zamandır oldukça başını ağrıtmakta. 

DSG şanzıman arızalarının genellikle elektronik kart üzerinde yoğunlaşması ancak mekanik olarak da seri kalkışlarda 2 vites dişlisinin zarar görmesi sebebi ile silkelemeli ve atlamalı hareketler göstermesi bu sorunun henüz tam manasıyla giderilmediği anlamını taşımaktadır. Her ne kadar 2 vites dişli sorunu olarak düşünülse de bu sorunun tam olarak dişli sorunu denmesi doğru değildir. 

DSG şanzıman arızalarının sorunsuz olarak giderilmesini garanti eden Tanju Usta bu konuda kullanıcılara detaylı olarak nasıl bir sürüş ile uzun yıllar sorun yaşamadan araçlarını kullanacağı bilgisini birebir olarak anlatmaktadır.

Sizin de bir VW DSG aracınız varsa ve sorun yaşıyorsanız Tanju Usta'ya danışmadan aracınızın şanzımanını yaptırmayın.