Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik Şanzıman Nedir?

Vites kolu ve debriyaj ile iyi anlaşamayan, hatta olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünen şoförlerin tüm sorunlarının son bulduğu nokta. Konunun aslına bakıldığında sürekli değiştirilmesi gerekmeyen vites ve yerinde boşluk olan debriyaj pedalı :) Hepsi bu, vitesi D konumuna al ve bas gaza, gerisini otomatik şanzıman halleder.

 

Teknoloji harikası, bizim yerimize de düşünen, şoförün kullanım tarzına göre kendini programlayabilen, hatta sensörlerle öndeki aracı takip ederek trafikte bile sizi yormadan güvenli sürüşler sunan bir sitemden bahsediyoruz. Kendi içeriğinde MOD'lara ayrılan, karakteristik sürüş imkanları sunan ve her türlü doğal şartlarda güvenli sürüş imkanları sunan bu şanzımanlar gerçekten çok akıllı. Marka ve modellere göre çeşitli isimlerle adlandırılan bu şanzımanların her biri ayrı özellikler ve teknolojilerle donatılmış. Kendi alanında bir araçtaki diğer tüm sistemlerin haricinde ayrı sistem olarak da düşünülebilir. Başlı başına bir mühendislik harikasıdır.

 

Otomatik şanzımanlar komplike sistemleri ile ayrı bir iş kolu olarak diğer iş kollarından ayrılmıştır. Yüksek derecede teknolojik özellik barındıran bu mühendislik harikasının kullanım ve bakımı da kolay değildir elbette.

Otomatik şanzımanlı araç sahiplerinin bilmediği bir diğer gerçekse otomatik şanzıman yağlarının da bir gün değişmesi gerektiği konusudur. Bunu "Otomatik şanzıman yağ değişimi ne zaman yapılmalı?" başlığı altındaki yazımızda okuyabilirsiniz.

Görüntüde vites kolu şeklinde ya da seçici bir düğme veya düğme gruplarından oluşan bu şanzımanlar yolculuk esnasında size farkettirmeden hatta ses bile çıkartmadan size güvenli sürüş sunmaktadır. 

  

Her ne kadar yüksek mühendislik ürünleri olsalar bile ister istemez otomatik şanzımanlarda peryodik bakımlara ihtiyaç duyarlar. Ayrıca kullanıma ve peryodik bakımların aksatılmasına bağlı olarak da zaman zaman arızalar çıkartabilmektedirler. Otomatik şanzıman arızaları hafife alınmayacak derecede önemlidir. Komplike sistem, içiçe çalışan mekanik ve bu sistemleri kontrol eden br çok gelişmiş elektronik beyin ve modüllerden oluşmaktadır. En ufak bir arızanın şanzıman içerisindeki diğer tüm aksamlara çok kısa bir süre içerisinde büyük zararlar verebileceği asla unutulmamalıdır.

Bu yüzden otomatik şanzıman peryodik bakımı hakkında yazdığımız yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tamir mi? değişim mi sorusuna en net cevabı ise size mali açıdan bütçeniz cevap verecektir. Öyle ki tamir ve yeni şanzıman değişimi konusunda fiyatlar yarı yarıya hatta bazı durumlarda çok yüksek aralıklarda fark edecektir. 

Tamir ustaları konusunda dikkat edilecek en önemli husus ise ilk olarak müşteri memnuniyeti ve tavsiyelerdir. Çok eski usta olup kendini geliştirmemiş olan ustalar da tavsiye alır fakat yeni nesil tam elektronik kontrollü şanzımanlar hakkında çok ta fazla bilgiye sahip değillerdir. Bu durumda kendini sürekli yenileyen, teknolojiyi sürekli takip eden, alanındaki tüm yenilikleri asla gözden kaçırmayan ustalara ihtiyacınız var. Bilgi, tecrübe ve teknolojik anlamda tüm yenilikleri bünyesinde barındıran ustayı bulduğunuz zaman doğru yerde olduğunuzu anlamanız pek te zor olmayacaktır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bazı tamircilerin bilinçli olarak aslında çok küçük bir sorunu büyükmüş gibi lanse ederek hatta sizi korkutarak şanzıman hakkında komple revizyona girmeli, mutlaka yapılmalı, kitler, yolda bırakır, orasını burasını kırar vs. şeklinde "maddi kazanç elde etmek amaçlı" sizi yanlış kararlara sevk etmesidir. Bu tip durumlarda ilk önerimiz mutlaka başka bir otomatik şanzıman tamircisi ustaya aracınızı göstermeniz veya telefonla bile olsa mutlaka ama mutlaka bilgi almanızdır.

Eski ve yeni tip tüm marka ve model otomatik şanzıman arızaları ve tamiri konusunda kendini geliştirmeyi amaç haline getirmiş ve bünyesinde bulunan tüm ekipmanları teknolojinin gerektirdiği en yeni cihazlarla donatmış olan Tanju Usta'yı ziyaret etmeden veya danışmadan şanzımanınız hakkında işlem yaptırmamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Sitemizden online olarak da Tanju Usta'ya sorularınızı iletebilir, whatsapp ile anında numara kaydetmeden bağlanıp gerekli bilgileri alabilirsiniz.