Otomatik Şanzıman Yag Seviyesi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Otomatik Şanzıman Yag Seviyesi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Otomatik Şanzıman Yag Seviyesi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Otomatik şanzıman yağ ölçümü, motor yağı ölçümü gibi yağ karterine süzülen yağın miktarı çubuğa bakılarak tespit edilmez. 

Bazı modellerde değişiklik gösterse de genel olarak araç çalışır vaziyette olmalı ve araç el freni çekili ve aynı anda frene basılı iken R yani geri vitese takılı olarak otomatik şanzıman yağ çubuğunun çıkartılıp seviyesine bakılarak yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Seviye olarak da Add ve Full çizgilerinin arasında olmalıdır.

Aracın yağ seviyesinin düşük olmasının yanı sıra yüksek olması da büyük bir sorundur. Otomatik şanzımanlarda yağ seviyesi ne fazla ne de eksik olmamalıdır. Fazla olan yağ seviyesi basıncı arttırarak tork konvertörünün trübün pallerine zarar vermekte, az yağ seviyesi ise pompanın yağ yerine hava basması ile yağsız kalan dişli ve yatakların sürtünme ve ısınma kat sayısının artarak  aşınma ve hararet oluşturarak dişli ve yatakların zarar görmesine neden olmaktadır.  Aşırı hararetin otomatik şanzımanlardaki en belirgin göstergesi ise genelde kuyruk olarak tabir edilen kısmında bulunan tahliye çıkışından yağ atması ve aşırı buhar çıkmasıdır. 

Her iki durumda şanzımana büyük ölçüde ve kalıcı hasarlar vermektedir. Bu sebepten dolayı şanzıman yağınızı ve seviyesini belirlemek için öncelikle aracınızın kullanıcı kitabının size verdiği değerlere göre bakmalı, daha sonra ise yağ çubuğunun anlatılan şekilde seviyesine bakılarak tespit edilmelidir. 

Aynı zamanda kullanıcı kitabının size tavsiye ettiği tip yağ kullanılmalı. Farklı yağlar kullanılması da şanzımana büyük hasarlar verebilmektedir.