2011 Opel Corsa D otomatik şanzıman su girmesi

2011 Opel Corsa D otomatik şanzıman su girmesi

2011 Opel Corsa D otomatik şanzıman su girmesi

Otomatik Şanzımana Su Girmesi

2011 model Corsa D otomatik şanzımana su girmesi sorunu neden kaynaklanır? Otomatik şanzımana nasıl su girer? Otomatik şanzıman yağa nasıl su karışır? Otomatik şanzıman radyatör suyu karışmış? Otomatik şanzımanın yağına su karışırsa ne olur? gibi bütün sorularınızın cevabını bu yazımızda çok yeni olarak bugün bize bu sorun sebebi ile gelen 2011 model Opel Corsa D Marka araçta karşımıza çıkması ile sizlere vermeye çalıştık.

Öncelikle ustaların ve kullanıcıların önemsiz olarak gördüğü küçük bir parçanın bulunduğu konum itibari ve özelliği ile artık metal yorgunluğu da denilen muhteviyatını ve özelliğini kaybetmesi sebebi ile artık işini yapacak formunda olmamasından kaynaklıdır.

Nedir Bu Parça?

Sorunun tek sebebi ve kaynağı üstte görülen fotoğraftaki arkadaş. Şanzıman yağ soğutucusu olarak bilinen bu parça metal yorgunluğundan dolayı yüksek basınçlı sıcak suyun basıncını artık karşılayamayarak içeriden patlaması sonucu anında suyu şanzımana basması ile bütün sistemin zarar görmesine sebep oluyor. Aynı şekilde aracın yağına'da su karıştığında başımıza gelenler bunda da başımıza geliyor.

Otomatik şanızmana su girerse ne olur?

Hangi parçalar zarar görür? Otomatik şanzımana su girerse ne kadar hasar verir? diye sorunlarınızın cevabı ise şöyle ki, suyun dahil olduğu, temas ettiği, her şey zarar görüyor.

  

Sırası ile sayılacak olursa, otomatik şanızman dişlileri, otomatik şanzıman balataları, otomatik şanzıman contaları, otomatik şanzıman bilyaları, otomatik şanzıman beyin selenoidleri, otomatik şanzıman keçeleri

Baştan aşağı bütün parçalar zarar görüyor.

Peki bu sorunu olmadan önce nasıl tespit ederiz?

Belkide bakımları yeni yaptırdınız ama yine aynı hasar oldu peki usta bunu görmedi mi? Usta nasıl bilmez bu durumu diye düşünüyorsanız bu parçanın sorunu görülemez ve bilinemez. Usta bu arızayı öncesinde tespit edemez. Ve bilgisayarla yapılan arıza tespitlerinde de bu parçanın arızası tespit edilemez.

Peki ne olacak ne yapacağız da şanzıman yağ soğutucusunun patlayarak otomatik şanzımanın içerisine su basmasının önüne geçeceğiz?

Peryodik bakımlar esnasında veya peryodik bakım zamanı gelmemiş dahi olsa şanzıman yağ soğutucusunun 80 bin km de bir değiştirilmesi gerekmektedir. Tanju Usta'nın da önerisi olarak şanzıman yağ soğutucusubub değişmesi otomatik şanzıman yağ soğutucu parçasının patlayarak otomatik şanzımanın içerisine su basması, yağına su karışması sorununun önüne geçecek ve şanzımanın hiç bir parçası sorun görmeyecektir.