Tork Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tork Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tork Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tork konvertör (türbün) arızası belirtileri araç markalarına göre farklılık gösterse de örneğin BMW marka araçlarda genel arıza belirtileri şöyledir;

1300-1600 devirleri gibi alt devirlerde devir saatinde oynama şeklinde belirtiler gösterir.

Ayrıca aracın yüke binmesi eğer zorlayıcı boyuta ulaşırsa "yokuş yukarı çekişlerde" gövdeye titreme ve vurması şeklinde durumlar yansıtır. Bu durumun tespiti öncelikle tecrübe gerektirmektedir. Çünkü aynı belirtileri aracın şaft sorunları ve motor kulaklarındaki sorunlar da gösterebilmektedir. Aracınızda gerçekten türbün arızası var denebilmesi için bir uzmanın tespiti çok önemlidir. Arıza başka yerden olması halinde yanlış müdeahale yapılabilir. Bu da size zaman ve para kaybına sebep olur. 

Modellere göre farklılık gösteren bir diğer tork konvertör arıza belirtisi ise özellikle RENAULT DPO AL4 tipi şanzımanlarda ağlama, inleme diye tabir edilen ötme şeklinde sesler daha çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Yine uzmanlık seviyesinde bir arıza tespitinin yapılmasını önermekteyiz.

Genel anlamda bu belirtilerin herhangi biri aracınızda oluşmaya başladıysa diğer parçalara da zarar vermemesi açısından hiç vakit kaybetmeden uzman şanzıman tamiri servisine göstermeniz önemle tavsiye olunur.

Özellikle gövde titremeleri en bariz örneklerden ve genel olarak tüm araçlarda görülebilen en belirgin tork konvertörü arıza belirtilerindendir.