Destek Bilgileri

Destek Bilgileri

Tork Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır?
Tork konvertör (türbün) arızası belirtileri araç markalarına göre farklılık gösterse de örneğin BMW marka araçlarda genel arıza belirtileri şöyledir; 1300-1600 devirleri gibi alt devirlerde devir saatinde oynama şeklinde belirtiler gösterir. Ayrıca aracın yüke binmesi eğer zorlayıcı boyuta ulaşırsa "yokuş yukarı çekişlerde" gövdeye titreme ve vurması şeklinde durumlar yansıtır. Bu durumun tespiti öncelikle tecrübe gerektirmektedir. Çünkü aynı belirtileri aracın şaft sorunları ve motor kula..
Devam
BMW 418i - 2014 - 8 İleri ZF Şanzıman su girmesi
BMW 8 ileri ZF Şanzıman Su Girme Sorunu, Şanzıman Yağ Soğutucusu Patlatması! Yakın zamanda yine tamirini yaptığımız 2014 model BMW 418i aracın 8 ileri ZF şanzımanın su alması sonucu tüm iç parça ile keçe ve bilyaları tamamen değiştirildi. Bu şanzıman tipi aynı zamanda 2012 üzeri BMW F10, F30, 420d, 520i ve 520d moellerinde de bulunmaktadır.  Araçlarda şanzımana su karıştırma olayı şanzıman yağ soğutucu parçasının patlaması sebebi ile yaşanmaktadır. Bu parçanın genellikle metal yo..
Devam
2011 Opel Corsa D otomatik şanzıman su girmesi
Otomatik Şanzımana Su Girmesi 2011 model Corsa D otomatik şanzımana su girmesi sorunu neden kaynaklanır? Otomatik şanzımana nasıl su girer? Otomatik şanzıman yağa nasıl su karışır? Otomatik şanzıman radyatör suyu karışmış? Otomatik şanzımanın yağına su karışırsa ne olur? gibi bütün sorularınızın cevabını bu yazımızda çok yeni olarak bugün bize bu sorun sebebi ile gelen 2011 model Opel Corsa D Marka araçta karşımıza çıkması ile sizlere vermeye çalıştık. Öncelikle ustaların ve kullanıcıların..
Devam
BMW GM-ZF Transmission Otomatik Şanzıman Arızaları ve Tamiri
BMW GM-ZF Transmission Otomatik Şanzıman Arızaları   BMW GM-ZF Transmission Otomatik Şanzıman Arıza Sebepler   BMW GM-ZF Transmission Otomatik Şanzıman Arızaları Tamiri ..
Devam
Corvette C6 TH700 - GM6L80 Otomatik Şanzıman Arızaları ve Tamiri
Corvette C6 TH700 - GM6L80 Otomatik Şanzıman Arızaları   Corvette C6 TH700 - GM6L80 Otomatik Şanzıman Arıza Sebepleri   Corvette C6 TH700 - GM6L80 Otomatik Şanzıman Tamiri ..
Devam
Range Rover Velar ZF Otomatik Şanzıman Arızaları ve Tamiri
Range Rover Velar ZF Otomatik Şanzıman Arızaları   Range Rover Velar ZF Otomatik Şanzıman Arıza Sebepleri   Range Rover Velar ZF Otomatik Şanzıman Tamiri ..
Devam
Porsche Macan OB-5 Şanzıman Arızaları ve Tamiri
Porsche Macan OB-5 Otomatik Şanzıman Arızaları   Porsche Macan OB-5 Otomatik Şanzıman Arıza Sebepleri   Porsche Macan OB-5 Otomatik Şanzıman Tamiri   ..
Devam
Selenoid Valf Nedir?
Selenoid valfler otomatik şanzımanlarda sürüş esnasında TCM (Transmission Control Module)'den aldığı verilerle şanzıman üzerindeki yağ kanalları açıp kapatarak vites geçişleri ile tork basınç seviyelerini ayarlamaya yarayan elektronik valflerdir. Elektro Vana olarak da adlandırılan Selenoid valfler adından da anlaşılacağı üzere elektronik olarak bir kanalın açılıp kapanması işlevini görürler. Kolay kolay arıza yapmamakla birlikte fiyat olarak otomatik şanzımanlarda maliyetleri en düşük olan parç..
Devam
Mercedes G-Tronic Otomatik Şanzıman Tamiri
Mercedes'in yeni nesil araçlarda kullandığı G-tronic Şanzıman, ileri nesil özellikleri ile sürücüye kusursuz bir deneyim yaşatıyor. 4G-Tronic olarak başlayan bu serüven 5G - 7G ve 9G olarak yenilenerek Mercedes'in araçlarında kullanılıyor. Kolay kolay arıza yapmamalarına karşın yaşanılacak sorunlar çerçevesinde Sancak Oto - Tanju Usta bu konuda Mercedes'in ürettiği tüm şanzıman tiplerine hakim.  Mercedes G-Tronic şanzımanlı aracınızda sorun yaşıyorsanız Sancak Oto - Tanju Usta'y..
Devam
Yarı Otomatik Şanzıman Nedir? Arıza Sebepleri Nelerdir?
Öncelikle belirtmek isteriz ki Sancak Oto - Tanju Usta yarı otomatik şanzıman tamiri YAPMAMAKTADIR. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup yarı otomatik şanzımanlar ve sorunları hakkında kullanıcıya fayda sağlamak amaçlı yazılmıştır. Yarı otomatik şanzımanlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Yarı otomatik şanzımanlar ilk çıktığı andan itibaren oldukça ses getirmiştir. Ancak bu ses kalite ve performans olsa iyi, tam tersine arızalar ve şikayetleri üzerine oldu. O günden ..
Devam
Otomatik Şanzıman Yag Seviyesi Ölçümü Nasıl Yapılır?
Otomatik şanzıman yağ ölçümü, motor yağı ölçümü gibi yağ karterine süzülen yağın miktarı çubuğa bakılarak tespit edilmez.  Bazı modellerde değişiklik gösterse de genel olarak araç çalışır vaziyette olmalı ve araç el freni çekili ve aynı anda frene basılı iken R yani geri vitese takılı olarak otomatik şanzıman yağ çubuğunun çıkartılıp seviyesine bakılarak yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Seviye olarak da Add ve Full çizgilerinin arasında olmalıdır. Aracın yağ seviyesinin düşü..
Devam
Volkswagen Passat DSG Şanzıman Arızası
Volkswagen grubunda kullanılan ve Direct Shift Gearbox açılımının kısaltması olarak adlandırılan bu şanzıman tipinin türkçe karşılığı olarak çift kavramalı şanzıman olarak bilinmektedir. DSG şanzımanların asıl amacı otomatik ve manuel şanzımanlar ile fakı ise manuel şanzımandaki vites geçişleri arasındaki boşluk ve güç kaybını düşürmek ve otomatik şanzımanın konforunu yakıt tasarrufu sağlayarak sunmaktır. Ancak bu sistem mantıkta çok iyi görünse de yanında bir çok sorunu da birlikte geti..
Devam
Otomatik Şanzıman Arıza Sebepleri Nelerdir?
Otomatik şanzımanlı araçların durduk yere arızalanması mümkün değildir. Arıza yapması için mutlaka bir dış etkene ihtiyacı vardır. Bunların en başında kullanıcı hataları gelmektedir. daha sonrasında ise doğal faktörler ve araçtaki bazı farklı kısımlardan kaynaklı sebeplerden arızalanma ihtimalleri karşımıza çıkar. Otomatik şanzımanlı (vitesli) araçlar nasıl kullanılmalı? başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı ve belkide hiç duymadığınız bilgilere sahip olabilirsiniz. Otomatik vitesli bir ..
Devam
Otomatik Şanzıman Nedir?
Vites kolu ve debriyaj ile iyi anlaşamayan, hatta olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünen şoförlerin tüm sorunlarının son bulduğu nokta. Konunun aslına bakıldığında sürekli değiştirilmesi gerekmeyen vites ve yerinde boşluk olan debriyaj pedalı :) Hepsi bu, vitesi D konumuna al ve bas gaza, gerisini otomatik şanzıman halleder.  .  Teknoloji harikası, bizim yerimize de düşünen, şoförün kullanım tarzına göre kendini programlayabilen, hatta sensörlerle öndeki aracı takip ederek trafik..
Devam
Otomatik Şanzıman Yag Degişimi Ne Zaman Yapılmalı?
Öncelikle bazı sürücüler tarafından bilinmeyen bir durumdur. Otomatik şanzımanlarda yağ değişir mi? Evet otomatik şanzımanlarda belirli periyodlarda yağ değişmesi gereklidir ve önemlidir. Otomatik şanzımanlar kullanıldığı mekanik ve robotik siteme göre değişik kategorilere ayrılan yağlar kullanmaktadır. Özellikle bağlantı ve aktarma kısımlarında kullanılan O Ring ler yağın belirleyici elemanlarından biridir. Bu konuyu şöyle özetleyebiliriz. O Ring ler belirli özelliklerde üretilmektedir. Bu a..
Devam