Duyurular

DuyurularTork Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır?
Tork konvertör (türbün) arızası belirtileri araç markalarına göre farklılık gösterse de örneğin BMW marka araçlarda genel arıza belirtileri şöyledir; 1300-1600 devirleri gibi alt devirlerde devir saatinde oynama şeklinde belirtiler gösterir. Ayrıca aracın yüke binmesi eğer zorlayıcı boyuta ulaşırsa "yokuş yukarı çekişlerde" gövdeye titreme ve vurması şeklinde durumlar yansıtır. Bu durumun tespiti öncelikle tecrübe gerektirmektedir. Çünkü aynı belirtileri aracın şaft sorunları ve motor kula..
Devam
BMW 418i - 2014 - 8 İleri ZF Şanzıman su girmesi
BMW 8 ileri ZF Şanzıman Su Girme Sorunu, Şanzıman Yağ Soğutucusu Patlatması! Yakın zamanda yine tamirini yaptığımız 2014 model BMW 418i aracın 8 ileri ZF şanzımanın su alması sonucu tüm iç parça ile keçe ve bilyaları tamamen değiştirildi. Bu şanzıman tipi aynı zamanda 2012 üzeri BMW F10, F30, 420d, 520i ve 520d moellerinde de bulunmaktadır.  Araçlarda şanzımana su karıştırma olayı şanzıman yağ soğutucu parçasının patlaması sebebi ile yaşanmaktadır. Bu parçanın genellikle metal yo..
Devam
2011 Opel Corsa D otomatik şanzıman su girmesi
Otomatik Şanzımana Su Girmesi 2011 model Corsa D otomatik şanzımana su girmesi sorunu neden kaynaklanır? Otomatik şanzımana nasıl su girer? Otomatik şanzıman yağa nasıl su karışır? Otomatik şanzıman radyatör suyu karışmış? Otomatik şanzımanın yağına su karışırsa ne olur? gibi bütün sorularınızın cevabını bu yazımızda çok yeni olarak bugün bize bu sorun sebebi ile gelen 2011 model Opel Corsa D Marka araçta karşımıza çıkması ile sizlere vermeye çalıştık. Öncelikle ustaların ve kullanıcıların..
Devam
Otomatik Şanzıman Arıza Sebepleri Nelerdir?
Otomatik şanzımanlı araçların durduk yere arızalanması mümkün değildir. Arıza yapması için mutlaka bir dış etkene ihtiyacı vardır. Bunların en başında kullanıcı hataları gelmektedir. daha sonrasında ise doğal faktörler ve araçtaki bazı farklı kısımlardan kaynaklı sebeplerden arızalanma ihtimalleri karşımıza çıkar. Otomatik şanzımanlı (vitesli) araçlar nasıl kullanılmalı? başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı ve belkide hiç duymadığınız bilgilere sahip olabilirsiniz. Otomatik vitesli bir ..
Devam
Otomatik Şanzıman Yag Degişimi Ne Zaman Yapılmalı?
Öncelikle bazı sürücüler tarafından bilinmeyen bir durumdur. Otomatik şanzımanlarda yağ değişir mi? Evet otomatik şanzımanlarda belirli periyodlarda yağ değişmesi gereklidir ve önemlidir. Otomatik şanzımanlar kullanıldığı mekanik ve robotik siteme göre değişik kategorilere ayrılan yağlar kullanmaktadır. Özellikle bağlantı ve aktarma kısımlarında kullanılan O Ring ler yağın belirleyici elemanlarından biridir. Bu konuyu şöyle özetleyebiliriz. O Ring ler belirli özelliklerde üretilmektedir. Bu a..
Devam
Tork Konvertörü Tamir Olur mu?
Tork konvertörü (türbin) konusunda en çok ayrışılan noktalardan birisi de tamir konusudur.  Tork Konvertörü (Türbin) Tamir Olur mu? sorusuna değişik ustalardan değişik açıklamalar gelmektedir. Bunun yegane sebebi haklı olarak bazı acemi ve yeni ustaların türbin tamiri konusunda yeterince bilgi ve deneyime sahip olmamalarından kaynaklıdır. Bu durumlarda da bazı ustaların doğal olarak yenisini almak daha mantıklı yorumları yapmaları gayet normaldir.  Ancak günümüz şartlarında ar..
Devam
Tork Konvertörü Fiyatları
Tork konvertörü fiyatları marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Çıkma yani ikinci el diye tabir edilen tork konvertörü satın almadan önce mutlaka otomatik şanzıman tamir servisine kontrol ettirilmesi elzem derecede önem taşımaktadır. Alınacak olan tork konvertörünün sizin aracınıza uyumluluk durumu ve herhangi bir arıza olup olmadığı tespit edildikten sonra montaj işlemi yapılmalıdır. Günümüz şartlarında otomatik şanzımanlı bir aracın tork konvertörü değişimi yapılabilmesi için şanz..
Devam
Tork Konvertörü Nedir?
Tork konvertörü (şanzıman türbünü) otomatik vitesli araçlarda şanzıman ile motor arasında mekanik vites kutulu araçlardaki baskı balata ve debriyajın görevini karşılayan, hidrolik yağ basıncından güç alarak kavrama görevi yapan ve motordan aldığı hareketi şanzımana ileten veya iletmeyen aslen türbin olarak adlandırılan ve jet uçakları gibi veya turbolardaki gibi bir düzeneğe sahip otomatik şanzımanlardaki ana elemanlardan biridir. Bilinen hav basıncı sistemi ile çalışan türbin motorlar..
Devam