Otomatik Şanzıman Hakkında Her şey!

Otomatik Şanzıman Hakkında Her şey!

Otomatik Şanzıman Hakkında Her şey!

Otomatik şanzımanlar hakkında merak ettiğiniz herşeyi bu kategori altında Tanju Usta'nın bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak bir araya topladık. Şehir efsanesi olarak da bilinen otomatik şanzımanlar hakkında konuşulmuş herşeyi netliğe kavuşturuyoruz.2011 Opel Corsa D otomatik şanzıman su girmesi
Otomatik Şanzımana Su Girmesi 2011 model Corsa D otomatik şanzımana su girmesi sorunu neden kaynaklanır? Otomatik şanzımana nasıl su girer? Otomatik şanzıman yağa nasıl su karışır? Otomatik şanzıman radyatör suyu karışmış? Otomatik şanzımanın yağına su karışırsa ne olur? gibi bütün sorularınızın cevabını bu yazımızda çok yeni olarak bugün bize bu sorun sebebi ile gelen 2011 model Opel Corsa D Marka araçta karşımıza çıkması ile sizlere vermeye çalıştık. Öncelikle ustaların ve kullanıcıların..
Devam
Selenoid Valf Nedir?
Selenoid valfler otomatik şanzımanlarda sürüş esnasında TCM (Transmission Control Module)'den aldığı verilerle şanzıman üzerindeki yağ kanalları açıp kapatarak vites geçişleri ile tork basınç seviyelerini ayarlamaya yarayan elektronik valflerdir. Elektro Vana olarak da adlandırılan Selenoid valfler adından da anlaşılacağı üzere elektronik olarak bir kanalın açılıp kapanması işlevini görürler. Kolay kolay arıza yapmamakla birlikte fiyat olarak otomatik şanzımanlarda maliyetleri en düşük olan parç..
Devam
Otomatik Şanzıman Yag Seviyesi Ölçümü Nasıl Yapılır?
Otomatik şanzıman yağ ölçümü, motor yağı ölçümü gibi yağ karterine süzülen yağın miktarı çubuğa bakılarak tespit edilmez.  Bazı modellerde değişiklik gösterse de genel olarak araç çalışır vaziyette olmalı ve araç el freni çekili ve aynı anda frene basılı iken R yani geri vitese takılı olarak otomatik şanzıman yağ çubuğunun çıkartılıp seviyesine bakılarak yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Seviye olarak da Add ve Full çizgilerinin arasında olmalıdır. Aracın yağ seviyesinin düşü..
Devam
Otomatik Şanzıman Arıza Sebepleri Nelerdir?
Otomatik şanzımanlı araçların durduk yere arızalanması mümkün değildir. Arıza yapması için mutlaka bir dış etkene ihtiyacı vardır. Bunların en başında kullanıcı hataları gelmektedir. daha sonrasında ise doğal faktörler ve araçtaki bazı farklı kısımlardan kaynaklı sebeplerden arızalanma ihtimalleri karşımıza çıkar. Otomatik şanzımanlı (vitesli) araçlar nasıl kullanılmalı? başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı ve belkide hiç duymadığınız bilgilere sahip olabilirsiniz. Otomatik vitesli bir ..
Devam
Otomatik Şanzıman Nedir?
Vites kolu ve debriyaj ile iyi anlaşamayan, hatta olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünen şoförlerin tüm sorunlarının son bulduğu nokta. Konunun aslına bakıldığında sürekli değiştirilmesi gerekmeyen vites ve yerinde boşluk olan debriyaj pedalı :) Hepsi bu, vitesi D konumuna al ve bas gaza, gerisini otomatik şanzıman halleder.  .  Teknoloji harikası, bizim yerimize de düşünen, şoförün kullanım tarzına göre kendini programlayabilen, hatta sensörlerle öndeki aracı takip ederek trafik..
Devam
Otomatik Şanzıman Yag Degişimi Ne Zaman Yapılmalı?
Öncelikle bazı sürücüler tarafından bilinmeyen bir durumdur. Otomatik şanzımanlarda yağ değişir mi? Evet otomatik şanzımanlarda belirli periyodlarda yağ değişmesi gereklidir ve önemlidir. Otomatik şanzımanlar kullanıldığı mekanik ve robotik siteme göre değişik kategorilere ayrılan yağlar kullanmaktadır. Özellikle bağlantı ve aktarma kısımlarında kullanılan O Ring ler yağın belirleyici elemanlarından biridir. Bu konuyu şöyle özetleyebiliriz. O Ring ler belirli özelliklerde üretilmektedir. Bu a..
Devam